Nil's HR CAFE
FACEBOOK TAKİP ET TWITTER TAKİP ET LINKEDIN TAKİP ET GOOGLE PLUS TAKİP ET YOUTUBE TAKİP ET SLIDESHARE TAKİP ET ACADEMIA TAKİP ET ABOUTME TAKİP ET

İnsan Kal…

İn(ovasyon)san kal..

12.06.2012

Amaç ve araç hep insan kaç (insan) ..

‘İnsan Kaynağı’ denince ürkülesi güzellikte ve biçilesi değerde, yeni  yeni gözde olan bir o kadarda insan gözü olan gözdeler gözdesi  övülesi bir departman geliyor aklıma. Yüzyılın en zor mesleklerinden biri nedeni  isminde gizli.

İnovasyonla insan entegresi  ve yetenek havuzu için yetenek avı bir o kadar da ön planda.  En iyi işyerleri araştırmaları gündeme geldiğinde hep düşünürüm baş kahramanları hep gizli kapaklı iyi işe alımcılar sihirli dokunuşla -aslında psikolojik ve sosyolojik boyutlarla ele alarak kişisel testleri ve becerileri ayna gibi tutarak- genç yetenekleri ve deneyimli iş arayanları hangi işi hangi kişinin en iyi seçimini yapabilen yani midye kabuğundaki inciyi planlamayla bulup çıkaran İn(ovasyoncu)sanlardır diye.

Bir o kadar zor çünkü köprü vazifesi olmak konusu ayrı bir sorumluluktur.

Her İK’cı aslında halkla ilişkiler görevini icra eder aslında çünkü hep göz önünde olup şirketin üstündeki  iç ve dış gözdür. Sadece bununla da bitmeyen enerji ve mesai ücret yönetimi ve kademelendirme olarak da bir insan kaynakları elemanı, iş gücü devir oranı ve uzmanı her bir rotasyon gelişim ve değişmenidir aslında.

Nil's HR CAFE İnsan Kal... İnsan Kaynakları İş Psikolojisi Şemsiyemde Neler Var?

İletişim, yönetim, bilgi destek ve bilgisayar destek sistemlerinin bütününü içeren ve kullanabilen insan gücü ile şirkete değer katan yönetişim üssünü İK departmanlarının ince ayrıntıcı ve yetkin çalışanları kurar. İnsan gücü devir oranının ölçümü ve birim başına düşen ücret miktarı, insanın değer katan yanının keşfini keşfederken İK’cı kendisini destekleyen bir raporlama, takip, bordrolama ve kişisel takip sisteminden yararlanır.

Nil's HR CAFE İnsan Kal... İnsan Kaynakları İş Psikolojisi Şemsiyemde Neler Var?

Tüm çalışanların dokunulmasını gereken zamanlarında hep yanı başında uyarı veren bir haberci, dilek ve şikayet kutusu gibidir. İçi seni dışı beni  yakıyor denen zamanlarda bile gülen hep güler yüzüyle İK’cılar hep iş başındalar.. Severek ve isteyerek yaptıkları işi sonuna kadar takipkar ve talepkar bir şekilde sürdürmek için hem çalışana hem işverene hep yakın olduklarından biraz da zor anlaşılabilen olsalar da:)

Etiketler:, , , , , , , , , ,

Geri Bildirim gönder...

Yorum Sayısı (6)

 • Gökhan Yılmaz

  |

  Merhaba değerli arkadaşım

  Nefis bir yazı olmuş,çok beğendim

  Paylaşımın için çok teşekkür ederim 🙂

  Saygı ve sevgiler

  Gökhan

  Reply

  • NilsHRCafe

   |

   Merhaba Gökhan, Beğenmene çok sevindim, Değerli yorumların içinde ayrıca çok teşekkür ederim. Çok mutlu oldum. Sevgilerimle ve Saygılarımla, NK

   Reply

 • Yazmanın Gücü Adına.. | Nil's HR Cafe

  |

  […] biri okuduğunda düşündürmek yani amaç ve araç hep insan kaç (insan) modeli; in(ovasyon)san kal yaklaşımı ki bu da (budanan ve gelişen dal misali) okumak ve düşünmekle felsefik bakış […]

  Reply

Yorum Yaz

İlham Veren Sözler :

%d blogcu bunu beğendi: