Aday Bekletme Seanslarında Son Durum(lar)

Oldukça büyük, büyük ölçekli işler yapan ve büyük bir insan kaynakları organizasyon yapısına da sahip olan bir şirketin, İnsan Kaynakları Departmanındaki işe alım uzmanı olan bir meslektaşımın adaya yaşattığı küçük (!) bir örnekten bahsetmek istiyorum sizlere bugün:

“11:00’e yirmi kala şirketteydim, görüşmem saat 11:00’deydi. Saat 12:15’te görüşme odasına alındım. Beklediğim oda buz gibiydi ve klima kumandasının bulamadım ya da zannediyorum ki merkezi sistemli klimalı bir odaydı. 

Aradan bir süre daha geçti. Görüşme odasında beklerken, görüşmemi yapacak olan işe alım uzmanı rastgele ve tamamen tesadüfen odaya girdi.

Durumumu anlattım ve beklediğim süreyi de belirttim.

İşe alım uzmanı: “Bende sizi arayacaktım, görüşmeye gelmediğinizi düşündüm.” dedi.

İşe alım uzmanı, fazlasıyla bekletildiğim için özür dileye dileye bir hal oldu. “Stajyer arkadaşımızın hatası,  bana adayın geldiği bilgisini vermedi, sizi odaya aldığını da belirtmedi.” dedi.  Görüşmeyi tamamladıktan sonra kapıya kadar uğurladılar, işe alım sürecimle ilgili kısa sürede dönüş yaptılar.”

İletişim ve organizasyon kaynaklı sorun ile adayın mağduriyetini ise şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Stajyerin adayı odaya aldıktan sonra görüşmeyi yapacak olan işe alım uzmanına bilgi vermemesi.
  • 1 saat 15 dakika sonra işe alımcı adayın mülakata gelmediğini fark etme(me)si, tesadüfen görüşme odasına girmesi ve görüşmelerini ya da adayları takip etmemesi, görevli stajyere sormaması.
  • Adayın bekleme odasında oda sıcaklık seviyesinin de hiç uygun olmadığı ve değiştiremediği bir görüşme odasında bekletilmesi.
  • Adayın bekletilme süresinin fazlasıyla aşıldığı bir zaman diliminde bekletilmesi.

Buna benzer o kadar çok vaka var ve detay anlatılıyor ki… Hala buna benzer yaşanan durumların olması çok itici ve üzücü..

Meslektaşlarımla ilgili yaşadığım (zannetmeyin ki İK’cı başka bir İK’cıya yapmıyor, bu durum inanın hiç fark etmiyor, fazlasıyla yapılıyor 🙂 ) farklı detaylı birkaç mülakat anısını farklı bir zamanda ayrıca yazacağım.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: