DeğerlendirmelİK Pinokyo

Değerlendirmemizin pinokyo boyutunda iş adayı ya da çalışan kendini ‘Kaf Dağı’nda zannederek biçilmiş kaftan rolüne bürünür, sağa bakar, sola bakar, orta yolu bulur, mizacından hareketle bir uçurumdan düşer ya da taşa takılıp yuvarlanır.

Yolunu bulmak için devam ettiği yolda engebeler bunlarla bitmeden devam ederken başarılı olmanın üstünde dolaşan pazarlama kalıpları ezbere çalışır.

Bazen göründüğü gibi olmayan başarı, sizin kendinizden emin olduğunuz halde çevrenizden dolayı başarısızmışsınız hissini size empoze eder.

Parfüm şişesinin içinden batıp çıkmış yürüyen eldivenlerin (!) ya da merdivenden çıkan kıyafetlerin (!) dünyasında yani ‘ye kürküm ye!’ misali bir diyarda gezintiye çıktığınızı hissedersiniz.

* ” İş yaşamınızda etrafınızda dolaşan bir sürü takım elbise, sizinle toplantıya giren kalemler, sizden randevu isteyen saat markaları, size iş veren purolar, ortaklık kurmak isteyen havalı markalı deri çantalar göreceksiniz. Belki de bir parfüm markasına âşık olacak ve bir güneş gözlüğüyle flört edeceksiniz…”
Büyür, büyür, büyür içinizdeki kocaman dev ‘Yeşil Dev’e dönüşür 🙂

Farkındalığımızı yükselttiğimiz her dakika, bağını çözdüğümüz her yol bize biraz daha yakınlaşan değişimin özüne ulaşmamızı sağlıyor.

Farkındalıkla desteklediğimiz ya da farkındalığını yükselttiğimiz her insan bizim bağlarımıza ya da özümüze dönüşümüzü hızlandırıp kolaylaştırıyor.

Başkalarına farkındalık sağladığımız noktada kendimize yaptığımız farkı fark etme durumu, karşımızdakinin iyi yönlerini yücelttiğimiz nokta, yani özgüven ve mütevazilik aslında günümüzde moda olan edepsizliğin önünde saygıyla eğilir.

Nasıl mı?

Başkalarının yolunu tıkamak yerine yaptığınız her küçük iyiliğin size büyük bir dalgada dönmesi gibi…

Etkiye tepki gibi bir nevi…

Mutlu Et Mutlu Ol

Aynalama tekniğinde kullandığımız aynanın devamında ayna davranışlar yansıma gösteriyor. Bu tabi ki kedi olup aynada aslan olmak değil 🙂

31-aynaya-bak-sen-kimsin-

Peki Peki anladık… 31-ok tıklayın peki peki bir sürpriz gizli =)

En iyiler aramızda…

‘En’ iyi sensin, en iyi profil, en iyi yazar, en iyi çizer, en iyi dalgıç, en iyi ressam, en iyi okul, en iyi iş, hep en iyiyle devam eden iyiler, iyiler…

Peki sen neymişsin ??? ‘EN‘ mutlu olduğun anmışsın…

31-firlat-kendini-

Aslolan nedir? İnsan (Sen yani özün) olmaktır.

Zamanın kavramının farkına vardığın anda, unvansız yaşamanın tadını aldığın anda, plaza dilini çözdüğün anda aslında (s)olmanın tadına ulaşmışsın demektir.

Mecburen diyerek şarkıdan fırlayan kabiliyetler olmuştur o zaman birer can simidi…

Değer görmek istiyorsan öncelikle değer vermelisin…

Süreklilikte insan davranışları  süresiz ve sürekli değişiyor. Plaktan çalar saate dönüşen bir döngüde hiçbir şey ömür boyu garantili değil.. Ömür boyu garantili ürünler arayan profilde değişti. Değişmeyen şeyin adı da değişim kaldı…

31-evet-simge-neden-

Bu bir bilinmezl(İK) yazısı…

Taşa takılıp büyüyen değer(bilmez)lİK yazısı…

31-pinokyo-kimmis-yazisi-NilsHRCafe-ik

* Kaynak: Dikkat Vücudunuz KonuşuyorAhmet Şerif İzgören

1 Comment

  1. […] Bul-görüş-ölç-biç-tart… Bitmek bilmeyen bir serüven:)   İnsan kaynağı nedir? ‘Değerlendirmelik Pinokyo’ yazımdaki gibi: Taşa takılıp büyüyen değer(bilmez)lİK … Şimdi şöyle ki şarkı […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: