Kozmopolitanda Kozmopolit Yaşayan Nesil

Hey Genç!

Kozmopolitanda kozmopolit yaşayan inceleme üssü seni 🙂

Yetenek parkurundan geçebilecek, biçilecek staj parkurunda bakalım yarışı sıyırabilecek misin?

Gençler(e) mutluluk reçetesi sunacak çözüm önerilerim olmayacak!

Dünyayı gezmeye bir kitapla yola çıkıp, beş parasız tüm dünyayı gezip, görüp, çeşitli işlerde çalışıp paralar kazanıp, blog yazıp, özgür yaşayan çok fazla genç var…

Sadece şunu söyleyeceğim. Dünyayı gezmekte başlı başına küçük(!) bir iş…

Genç kuşağın 10 yıl öncesine göre çok daha farklı beklentileri ve istekleri var. Dünya vatandaşı olmayı tercih edenler de var içlerinde.

Dışa beyin göçünün olduğu kadar aynı oranda artık içe de beyin göçü oranının farklılaşıp fazlalaşacağı kanısındayım. Genç Türkiye Zirvesi 2014′te de damgasını vuran otomotiv, uçak ve savunma sanayi, teknoloji, iletişim gibi birçok alanda oldukça yol katetmiş durumda. İnsan Kaynağı’nın çok önemli olduğunu hepimiz biliyoruz.

İnsan kaynakları bölümü can damar ve lokomotif; kilometre taşlarını sürdürmeye yarayan ve sürdürülebilirliğin devamı için,  gençlerle ve deneyimli profesyonellerle tanışmayı sağlayan bir şirket atardamarı..

Gençler çok daha özgür hissediyor kendini, bir yıl Amerika’da, bir yıl Çin’de, bir sonraki yıl ise Kanada’da çalışıp dünyayı görme, keşfetme ve her geçen gün yeniliklere açık olma potansiyeline sahip gençleri çok görüyorum çevremde. Bilgiye hep açlar ve her geçen dün değişime önem veriyorlar.

Steve Jobs’un ‘aç kal budala kal’ sözü geldi birden aklıma.. Değişime tepki gösterenin aç kalacağı değişmez bir gerçek… Bu bir International Love şarkısı gerçeği 🙂

Hasan Söylemez ve Tolga Başol sadece iki örnek ..

13-nereye-gitsem-y-tim-ben-

Bizim zamanımızda diye başlayan cümleler için çok erken ama iş hayatıyla da, ülkelerarası yolculukla da gençler çok daha hızlı ulaşım ve iletişim halindeler artık. Erasmus artık en önemlisi onlar için. Ben yetişemedim 🙂 Ama artık 2. ve 3. sınıf üniversite öğrencileri work and travel haricinde yaz stajlarını yurtdışında alıp, dil eğitiminin yanında kısa dönemli sertifika programlarını da kolaylıkla tamamlıyorlar.

MS veya MBA programları, doktora programlarını bitirdikten sonra ülkelerine dönmeyi ya da dönmemeyi tercih ediyorlar. Değişim programları öyle yoğun ki Türkiye’ye yurtdışından gelip staj yapmak isteyen öğrencilerin sayısı da oldukça fazla.

Hey Genç! Ne yapmak istiyorsan elini çabuk tut çünkü;

13-you-are-special

1 Comment

  1. […] İlgili diğer yazım: Kozmopolitanda Kozmopolit Yaşayan Nesil […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: