Fark Yaratan Kadınlar

“Woman to Watch 2014” Ödül Töreni

Türkiye’de ikinci kez düzenlenen “Women to Watch” #FarkYaratanKadınlar ödül töreninde, alanında en etkili 15 kadın ödüllendirildi. Tören, 08.05.2014 tarihinde MediaCat Genel Yayın Yönetmeni Sn. Pelin Özkan ve Advertising Age Yayın Yönetmeni Sn. Ann-Christine Diaz’ın ev sahipliğinde Swissotel’de düzenlendi.

Zoru başarıp fark yaratanlar ‘farklı’ gülümserler 🙂

Evet,  o gece gördüm. Zordur hem anne, hem eş, hem arkadaş, hem dost, hem meslektaş ya da sırdaş, sporcu ya da mühendis olmak ya da olabilmek.. Herkesin birçok rolü üstlendiği bir gerçek ama bunları taşımanın yanında farklılığı yaratan adımları atabilmekte farklı bir meziyet.

10-fark-yaratan-kadinlar-odullendirildi-Pelin-Ozkan-Konusmaci

Ama daha zoru farkı emanet bırakabilecek kadar ilerleyebilmek..

 Kadın Fark(ı) Yaratırsa… (*)

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2013 yılında Türkiye Nüfusunun yüzde 49,8’ini kadınlar oluşturdu. 38 Milyon civarındaki kadın nüfusta okuma-yazma bilmeyenlerin oranı yüzde 7 olarak belirlendi.

Kendi alanlarında öncü konumda yer alan ve kendi koltuklarını bırakacakları nesillere ‘ fark yaratmayı’ bir emanet olarak bırakan 15 Farklı Kadın..

İŞTE FARK(I) YARATANLAR

10-08-05-2014-women-watch- (2)

Size ‘Fark(ı) Yaratan Kadınlar’ın incelediğim başarı hikâyelerinden çıkardığım 3’er özelliğinden söz etmek istiyorum:

 • Ajda Pekkan: Yaşam Boyu Başarı Ödülü (Yeniliklerin patentini alan kadın)

Yenilikçi ve yeninin peşinden koşan, Takipçi, Özgün Duruşlu.

Hayatı takip etmeyi seven, yeniliklerin patentini alan, içinden geldiği gibi, iyi olduğuna inandığı işleri yaptığını, doğru olduğuna inandığı işlerle ilerlediği için fark yarattığını söylüyor ve ‘İçimde hep yeni şeyler yaratmanın, bunu en iyi şekilde yapmanın ve daha önce yapılmamışı yapmanın arzusu ile yaşadım’ diyor.

 • Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı – Vuslat Doğan Sabancı: Sosyal Sorumluluk Önderi

Cesur, Girişimci, Yol Gösterici.

Kadın konusunda faaliyet gösteren onlarca sivil toplum kuruluşunu 2011 Genel Seçimleri öncesinde aynı çatı altında bir araya getirerek kadınların siyasi temsiliyetini arttırmayı hedefleyen Haklı Kadın Platformu azmin ve farkın başka bir göstergesi. Hürriyet’in  ‘Aile içi Şiddete Son’ projesinin ardındaki isim olan Doğan Sabancı, sorunun tam olarak çözülemese de zihniyet değişimine katkı sağladığını belirtiyor.

 • Elif Şafak: Kültür Sanat Lideri

Yaratıcılığının sınırlarını zorlamayı seven, Sezgileri kuvvetli, Hayallerinin peşinden giderken yazdığı tutkularını 8 yaşındayken annesinin kendisine hediye ettiği turkuaz renkli defteriyle yanında taşıyan birikimlerini kültürle birleştirip yaratan farklı kadın.

 • McDonald’s Genel Müdürü – Dilek Dölek Başarır: Global Lider

Vizyoner, Girişimci, İz bırakan.

“ Lider olmak için unvan beklenmez.” diyor Dilek Hanım.

 • Danone Early Life Nutrition  Anne Bebek Beslenmesi Türkiye &  Ortadoğu Bölge Başkanı – Gamze Çuhadaroğlu: Global Lider

Stratejist, Meraklı ve öğrenmeye açık, Duygusal.

‘Tüketiciyi anlamak ve o doğrultuda stratejiler geliştirmek en sevdiği farklılık’ Gamze Hanım’ın. Çuhadaroğlu’nun pazar payına odaklanmak yerine, bilinçlendirme kampanyalarına odaklanarak kategoriyi büyütme stratejisini oluşturması ve Liderliğindeki ekibin geliştirdiği 500+1 kampanyası ve yenilikçi iş modeli Danone şirketleri bünyesinde, ‘Global Best Price’ seçilerek pek çok ülkede uygulanması stratejilerinden sadece ikisi.

 • Vodafone Türkiye Marka ve Pazarlama Stratejisi Direktörü – Bilge Çiftçi: Pazarlama Lideri

Risk alan, Vizyoner, Sosyal.

“ Tecrübeden önce gelen yegâne şey kişinin kendini ve neyi sevdiğini bulması” diyor Bilge Hanım.

 • Coca-Cola Entegre Pazarlama İletişim Müdürü – İpek Zeren Süel: Pazarlama Lideri

İnovatif düşünebilen ve bunu uygulayabilen, Güçlü İletişimci, Sürekli öğrenmeye ilgi duyan.

Hayallerinin markasında yıllardır farklı pozisyonlardaki görevlerini başarıyla icra eden İpek Hanım, 16 yıldır ‘ailem gibi, hayatımın bir parçası’ dediği işinde farkı yaratmaya devam ediyor. 2000’lerde Coca Cola’da televizyonda ilk kuşak dışı jenerik reklam uygulama fikrini hayata geçirerek markası için dönüm noktası sayılan bir değişime de imza atmış.

 • Turkcell Uluslararası İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı –  Lale Saral Develioğlu: Pazarlama Lideri

Odaklanan, İş Bitirici, Sonuç Odaklı.

‘Başarılı olacağımı biliyordum. Ne yaparsam yapayım iyi yapacağımı ve başarılı olacağımı biliyordum’ diyor Lale Hanım.

 • Koç Holding Kurumsal İletişim ve Dış İlişkiler Direktörü – Oya Ünlü Kızıl: İtibar ve Kriz Yönetimi Lideri

Kararlı, Hayal Kuran, Çok Yönlü.

Hayallerini kararlılıkla kovalayan Oya Hanım’ın, Koç Holding’in Meslek Lisesi Memleket Meselesi (MLMM) projesi farkın ve farklığın, stratejinin gülümsettiği projelerinden biri.

 • Selamlique ve Haremlique Kurucusu –  Caroline Koç: Marka Lideri

Girişimci, Özgün, Marka Yöneticisi.

Marka yaratmanın ve bunu yönetmenin, ‘İstanbul’un Batı’ya bakan yüzü’ olmanın yarattığı farklılığın örneği. Aynı zamanda Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı (TAPV)’nın Yönetim Kurulu Başkanı.

 • Şölen Çikolata CEO’su –  Elif Çoban: Marka Lideri

Cesur, Kararlı, İnovatif.

Şölen’in bugünkü CEO’su Elif ÇOBAN, şirketin Biskolata, Ozmo ve Milango gibi markalarının konumlandırılmasında izlediği başarılı strateji ve iletişim çalışmalarıyla son yıllarda fark yaratanlardan. “Başarıyı adil-etik değerler içerisinde elde ettiğim için huzurumu da hiç kaybetmedim.” diyor.

 • Eczacıbaşı Holding Kurumsal İletişim ve Sürdürülebilir Kalkınma Grup Başkanı  – Okşan Atilla Sanön: İletişim Lideri

Çok Yönlü, Cesur, Heyecanlı.

İş hayatında hem çalıştığı kuruma hem de birlikte çalıştığı insanların hayatına renk getirecek projelere imza atarak, işi hem kendisi hem de etrafındakiler için eğlenceli kılmayı da başarıyor. 2000 yılında Turkcell’in NewYork Borsası’ndaki halka arz süreci Türkiye’nin en önemli sosyal sorumluluk projelerinden biri olan ve kız çocuklarının okumasına odaklanan ‘Kardelenler Projesi’ ve Türkiye’nin ilk modern sanat müzesi İstanbul Modern’in açılışı heyecanının en güzel göstergeleri.

 • Rabarba Ajans Başkan Yardımcısı ve Daniska Kreatif Grup Başkanı  – Pemra Ataç Açıktan: Yaratıcı Lider

Özgün, Şaşırtıcı, Fikirperest.

Finansbank için kurguladığı ‘ Herkese Finansçı Lazım’ serisi, Anadolu Sigorta için hayata geçirdiği ‘ Kaskosuz Sürücüye Aduket Şoku’ ve SALT için hazırladığı çalışmalarıyla 2013 yılında fark yaratan ve adından en çok söz ettiren bir kadın.

 • Publicis Türkiye CEO – Faika Ergüder: Yaratıcı Lider

Planlı, Sınırları Zorlamayı Seven, Hayalperest.

14 yaşından bugüne aralıksız olarak çalışan, tepeleri sıraya koyup, tek tek aşan, farkı izleri bırakmak için yavaş yavaş aşarak tepeleri çıkan Yaratıcı Lider; Badem fabrikasından, matbaalarda mücelletliğe, tezgahtarlıktan, ofis görevlisine kadar çeşitli meslek guruplarında çalışmış, girişimcilikten reklamcılığa tepeleri aşarak fark yaratan bir CEO.

 • Medina Turgul DDB Yönetim Kurulu Üyesi  – Aslı Bleda: Yaratıcı Lider

İşine çok saygı duyan, Eski köye yeni adet getirmeyi seven, Araştırmacı.

Aslı Hanım, kendi deyimiyle her işe burnunu sokanlardan. Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu’nda yer alan Aslı Bleda’nın yaptığı işteki farkın farklı düşünce akımı ise “ Reklamcılığı eski köye yeni adet getirenlere devretmek lazım.”

10-08-05-2014-women-watch-

Farkın peşinden gitmek, ‘farklı olun!’ empozesinin yanında hayat boyu ve hayattan sonrayı da farklı kılabilecek İzleri bırakmayı ve taşımayı gerektiriyor.

(*) Mayıs 2014 MediaCat Dergisi ekinden yararlanılmıştır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: