Liderliği Seçenler

Liderliği seçenlere ithaf(ım)

Geçmişten günümüze kafamda tebessüm beliren ve eminim sizlerinde aklında belirebilecek ya da betimlenebilecek lider bir örnek elbette vardır.

‘Ben’ yerine ‘Biz’ diyebilen, üstüne basa basa ‘Biz’ olmayı belirtip yolunu ruhuyla çizebilen her lider ölümsüzlüğü hak ediyor çünkü ölümsüzlüğü hakkıyla kazanıyor.

Liderlik için sayfalarca söz söylenebilir, yazılabilir ve araştırmalarla desteklenebilir. Ama değerinin farkında olup değerli hissettirebilen her bir lider ölümsüzlük ve hatırlanmama kaygısını yaşamayacak. Ölümsüzlük liderlerin yetiştirdikleri, birbirlerinin boylarını aştıkları Sekoyalar, desteklendiğinde ise her birinin birbirinden uzunluğu gibi uzun sürecek yolların başlangıç adımlarının birer başlangıç parçası liderin ilk adımlarındaki sağlamlık gibi olabilecek.

Liderlik düşüncesi belirdiğinde kafamda hiçbir zaman kitlelerin sürüklenebileceğinin ardına bakılmasının yanı sıra birazcık hamurunda olmadığında, ‘ainesi iştir kişinin’ formunda ve formatında liderlik vasıflarının küçümsenebileceğini gözlemleyebiliyorum.

Lider kişi iş başarısı dışında bir hayata ufak bir adım attığında onu büyütüp fidanlaştırdığında, çağ atlatıp çoğalttığında gerçek amacını yansıtıyor hep mutlu bir şekilde özümseyerek…

Özümsenerek yapılmayan her işteki gibi liderliğin bir söz, hareket, işaret ve bunların her birini barındıran minik kıvılcımları birleştiren cesarette olduğu gibi minik bir kahraman büyüyüp gelişip devleşebiliyor zaman yolculuğunda aklımızdan hiç çıkmayacak diğerleri gibi..

03-suru-ekip-lider-yol-

Mutlu küçük bir tebessümle bir adımla sizi devleştiren bu lider size kattıklarının yanında, hep bir arada başarmanın verdiği mutlulukla sizi gülümsetiyor bazen verdiği öğütlerin ve söylediği acı sözlerin yanında..

Her bir karmaşanın içinde bile, bir pırıltıyı gözünüze yansıttığında, onun gerçekten hiçbir şeye boyun eğmeyen diğer kahramanlardan olduğunu anlıyorsunuz..

Kötümser, sabırsız liderlerin akılcılıktan ve pırıltıdan uzak, yaratıcılık taşımayan ve yaratmayan faaliyetleri sizi bunaltıp sıksa da siz yine de kar beyazlığında hatırlayacağınız liderlerin peşinden gitmeyi, kahramanlarınızı devleştirip hep onları yüceltmeyi ant içerek yolunuza devam ediyorsunuz ve iyi de yapıyorsunuz olması gerektiği gibi…

31.01.2012 17:25

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: