İnsan ve Barış

Sevgili Blog,

Sevgili Okuyucum,

Zihnimize istemsiz kazıdığımız olumsuz durumların yaşandığı yeni dünya düzeninde sevgiler ve barış dolu mesajlar bir yana asıl mesele insan olabilmenin gereğinde hepimizin bildiği gibi..

İnsan düzelince Dünya’da düzeliyor.

‘Herkes gibi’ okuduğum, gördüğüm, gülümsediğim, bazen tebessüm ettiğim, görüp garipsediğim, kafamı çevirmeden edemediğim, görmezden gelemediğim durumları hepimiz yaşıyoruz.

Bize asıl yakışan umut ve yeşeren düşüncelerin oluşturduğu ‘Dünya düzeni’nde insan olmanın bilinciyle saygılı ve hoşgörülü olmak..

Bir hafta önce markette alışveriş yaptıktan sonra kasada önümde üç kişi varken bir işlem uzadı ve bekliyorum. Arkamda üç kişilik bir aile, önümde bir amca ve bir genç ödeme yapıyor. bekleme süresi on dakika oldu.

Arkamdaki ailenin mesajlarıyla irkilen kulaklarımdan dökülen mesajlarım olacak aşağıda diyaloglar:

Baba rolündeki kişi: ‘Berna ve Belma ile konuştum, onları bir güzel benzettim.’

Anne rolündeki kişi: ‘Öyle mi çok iyi yapmışsın! Daha da kötüsünü yapsaydın!’

Baba rolündeki kişi: ‘Bir güzel bağırdım, çağırdım.’

Anne rolündeki kişi: ‘Çok iyi olmuş, daha kötüsünü yapsaydın, mutsuz olsunlar, daha mutsuz olsunlar çok mutsuz hissetsinler kendilerini…’ dedi.

Nil-Blog-Duyarsiz-dusunceler

Kafamda dönüp duran mutsuz olsun, mutsuz olsun daha çok mutsuz olsun, kendini mutsuz hissetsin kalp atışında dönüp baktım, genç bir kız yetişiyordu yanlarında, adamın telefonda karşısındakiyle konuştuğu diyaloglarda bir o kadar kötü ve saygısızdı..

Çocuk ve genç yetiştiren insanların bu kadar kötü bir psikolojide oluşu bende şunu düşündürüyor.

İnsanların toplum psikolojisi çökmüş durumda..

İnsanın insanı mutsuz etmesi, kötü olması hatta acınacak duruma gelmesi ile beslenen insan profilleri yetişen filizlenen bireyler yetiştiriyor.. Kısır döngüye göre ben rastlamasam yarın sen bu insanın ya da insanların yaptıklarından etkilenen taraf olacağız.

Buna para da eklenince paranın çözüm olabileceğini hiç zannetmeyin.. Para en fazla bu insanları daha da çok şımarıklaştırıyor. Ortalama bir hayatın üzerindeki konuşmaları aslında mutsuzluğun içindeki mazoşist düşüncelerini yansıtıp geçici mutluluk arama telaşında olduklarını da gösteriyor.

İnsanla birebir bir iş yapıyorum, bu gözlemleri de insanları incelemek adına kullanıyorum, eminim her birimizin böyle insanlarla yaşadığı benzer diyaloglar vardır kulaklarına inanamadığı..

Ne yapalım? duyup duyup geçelim mi? Ya sonra? Bu kısır döngü hepimizi boğacak..

Ya bugün ya da bir gün.

Kadınlar, erkekler, gençler, çocuklar ve bu diyalogtaki gibi eşini kışkırtan merdivenden kayan kadınlar aynaya bakın..

Hepimizi BARIŞ ve SEVGİ kurtaracak. Bize yakışanda bu değil mi?

Diğer türlü mü?? İşte biz o gün tükeneceğiz. Ütopya değil gerçek!

3 Comments

  1. i.d dedi ki:

    Yozlaşan düşünceler ve sürüklediği uçurumlar.. Kesinlikle çok haklısın..

  2. […] önce de belirttiğimiz gibi ‘İnsan ve Barış‘ bir arada oldukça güzelleşecek Dünya’da […]

  3. […] İnsan ve Barış‘a yakışan ne varsa bu filmde fazlasıyla görmek ve yaşamak mümkün. Minicik bir tebessümle bile inanılmaz bir sevgi kaynağı var. […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: