Film: Her şeyin Teorisi

‘Her şeyin Teorisi’ sevgi ile emeğin birleşimi olduğunu izlerken de hissettiren bir film… 

Sevgiyle yapılan her şeyin emekle biçilen değeri olduğunu düşünelim ki emekle sevgi birleştiğinde bilimsel gerçekliğe nasıl dönüşüyor bir kara delik uzmanı : Lucasion Proffessor of Mathematics..

Fizik öğretilerinin yanı sıra mücadeleci ruhlu bir insan görüyoruz. Kabullenici gibi göründüğü hastalığın ardında yılmadan atılan adımların mücadelesi var.

Beklenen kalan yaşama ömrünüz yüzünüze söylendiğinde ne yaparsınız? Sadece etkilendiğiniz yüz ifadenizden çok o an ölmek istemek bile olabilir…

40-her-seyin-teorisi-film-detay

Hayata küsmek, yaşamaya devam etmeyi istememek..

Halbuki dâhi bir parlak öğrenciyken, daha sınırları zorlamaya yeni başlamışken.. Kendi kendine yıkıldığı sırada sevgi ile hayata tutunmasının verdiği mücadeleci ruhta yaşamak ve adım atmak varsa mücadelenin öneminin öne çıkma noktası da var.

Sevgi mi? Bilim mi? Bağlılık mı?

40-her-seyin-teorisi-

Bir gün hızlı adımlarla ilerlerken birden yere düşmek ve gün geçtikçe adımların atılamaz dönüşümü ve uzaklaşmasıyla ALS çağırıyor.. İlerleyen süreçte merdivenleri kol ve omuzlarınızla kas hareketlerinizin henüz yavaşlamaya ve zayıflamaya başlamadığı diğer uzuvlarınızla merdivenleri inmeye çalıştığınızı düşünün.. Henüz 21 yaşında motor nöronların zamanla yüzde seksenini öldürerek sinir sistemini felç eden; ancak beynin zihinsel faaliyetlerine dokunmayan bu hastalık, Stephen Hawking‘i tekerlekli sandalyede yaşamaya mahkûm etti.

40-yasamin-renkleri-

Ünlü bilim insanı, 1985 yılından bu yana sesini de yitirmiş olduğu için, koltuğuna yerleştirilmiş, yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı sayesinde insanlarla iletişim kurabiliyor. Şu anda Hawking, bilimsel uğraşlarında ve günlük yaşantısında çevresinden ve ailesinden büyük destek almaktadır. Konuşmak istediği anda, elindeki elektronik aleti sıkarak, sandalyesine bağlı özel bilgisayarının ekranına, dakikada ortalama 10 kelimeyi sıralayabilmektedir. Bu sessiz konuşan dehanın, özel bilgisayarının hafızasında yaklaşık 2600 kelime bulunmaktadır. Böylece herhangi bir kelimeyi söylemek istediğinde ekrana yazabilmektedir. Sağlıklı insanların konuşmalarında kullandığı kelime sayısı da 2500 civarındadır. Dolayısıyla duygularını ifade etmede kelime sıkıntısı çekmemektedir.

40-the-theory-of-everything-her-seyin-teorisi

Stephen Hawking, Einstein’dan bu yana dünyaya gelen en parlak teorik fizikçi olarak kabul edilmektedir. 12 onur derecesi almıştır. 1982’de CBE ile ödüllendirilmiş, bundan başka birçok madalya ve ödül almıştır. Royal Society’nin ve National Academy of Sciences (Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi) üyesidir.

Cambridge’deki akademisyenliği sırasında üniversite hocalarından biri Hawking için ‘ Bu adamın tüm beklentilere karşı koyuşunu izlemek hayatımın en büyük zevkidir’ söyleminde bulunmuştur.

40-sevgi-her-seyin-teorisidir-

Yaşama tutunmanın yansıttığı ve göründüğünün çok ötesinde buzdağının görünmeyen yüzündeki keşfinizdeki  emekle ilerleyen çabalar bütünü bir sevginin varlığını da görmenizi dilerim.

KAÇUV‘un sosyal vizyon ve misyonunda da belirttiği söz gibi: ‘Nerede yaşam varsa orada umut vardır.’

İyi seyirler! 🙂

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: