Farklı Meslekler: Üzgün Yılmaz – Fotoğraf Penceresi

Üzgün Yılmaz ile ‘Düğün Destinasyon Fotoğrafçılığı’nı Konuştuk 🙂

Üzgün merhaba, öncelikle seni tanıyabilir miyiz? 

Merhaba Nilüfer, öncelikle seni tanımak çok güzel… Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesinden mezunum. İlgilendiğim alan fotoğraf ve iletişim üzerine olduğu için, okul dönemim boyunca; Show Tv Haber Merkezi, Küçükçekmece Belediye Basını, Kanal D Prodüksiyonu ile çalıştım. Mezun olduktan sonra beni hayallerime götüren kendi markam olan ‘Fotoğraf Penceresi’ni kurdum.

Birazda markanı konuşalım: )

‘Fotoğraf Penceresi’ ne zaman kuruldu? Neler yapıyorsun?

Fotoğraf Penceresi hikâyesi, aslında üniversite sıralarında fikrin temelleri atıldı. Ben ve iki çocukluk arkadaşımla beraber, önemsediğimiz üç prensibi edindikten sonra 2010 yılında kurduk.

Fotoğrafçılığa, bakış açılarının farklı pencerelerden görmesi, samimi duyguları yakalaması ve doğal, zarif, sade olanı tercih etmesi prensipleriyle yola çıktık.

Fotoğraf Penceresi, ‘Destinasyon Düğün Fotoğrafçılığı ve Düğün Hikayesi hizmeti’ vermektedir. Çiftlerin düğün destinasyonlarının farklı yerlerde gerçekleşmesi bizi hayallerimize taşıyordu. Farklı insanlar, farklı şehirler, farklı ülkeler, farklı yemekler, farklı kültürler… Hayallerimin tümünü kapsayan tek hizmet ve seve seve yapacağım alan destinasyon düğünleriydi.

Destinasyon düğünlerinin en güzel tarafı tanımadığınız insanların mutlu yaşamlarını, taşıdığı bir düğün organizasyonunda fotoğraf ve filme çevirip olay örgüsünü hikâyelendirmekti. Tabii ki doğallığı samimiyeti ve sadeliği kaybetmeden.. 🙂

Destinasyon Düğün Fotoğrafçılığı nedir?

Destinasyon Düğün Fotoğrafçılığı, yurtdışında düğün organizasyonları düzenleyen buluşmaların hikayelerini, fotoğraf ve film haline getirir. Destine edilen yerlerin mutlu anlarını, çiftlerin aileleri ve yakın arkadaşlarıyla geçirilen zamanı düğün hikayesine çevirir.

‘Düğün Destinasyon Fotoğrafçılığı’nda sen hikayelerle anlatım yapıyorsun? ‘Fotoğraf Penceresi’ndeki ‘Bir düğün Bir Blog’ çalışmalarını da anlatır mısın bize?

Aslında düğününüzü, hayal ettiğiniz yere taşıyorsunuz. Bu bazen bir şato düğünü, bazen bir sahil düğünü, bazen bir kültür düğünü, bazen de bir hotel düğünü olabiliyor. ‘Fotoğraf Penceresi’nin Bir Düğün Bir Blog çalışması’ bulunduğumuz destinasyon düğünlerinin hikayelerini blog halinde yaşadığımız olayları birinci ağızdan anlatıyoruz. Bu da düğün bloguna gerçeklik ve samimiyet katıyor.

Yurtdışındaki çalışmaların nasıl gidiyor?

Yurtdışında çalışmalarımız sürekli devam ediyor. Önümüzdeki sezon içinde birçok rezervasyon aldık. Konsept hikayelerle ve değişimlerle geri döneceğiz. Yurtdışında daha öncede hazırladığımız çok güzel çalışmalarımız oldu.

En büyük hayalin nedir?  Gerçekleştirmek istediğin projelerin var mı?

En büyük hayalim, dünyanın bütün şehirlerinde, bir destinasyon düğünü çekmek farklı kültürler tanıyıp bulunduğum düğünlerin kültürel farklılıklarını yansıtan sergiler açmak.

Türkiye’de mesleğinin gelişebilmesi için neler yapılmalıdır?

Çiftlerin hayallerindeki düğünü yurtdışında istedikleri yerde yapabileceğini anlatan event veya organizatörlerin doğru yönlendirmeleri sonucu, düğün fotoğrafçılarınında çiftlerin düğününe götürebileceklerini,  tanıtımlar ile gelişmesinde katkı sağlayabilirler.

Türkiye’de ve Dünya’da fotoğrafçılığın gelişimi konusunda neler söylemek istersin?

Artık teknolojinin gelişmesi ile herkesin cebinde kolayca çekebileceği fotoğraf makineleri oldu. Fotoğrafçılığın gelişimi konusunda, ilgilendikleri alanla ilgili çekecekleri fotoğrafların gerçekliği doğallığı ve samimiyeti yakalaması üzerine kurulu olmalıdır. Fotoğrafın içinde bir iletişim olmalıdır. Milyonlarca fotoğraf paylaşılıyor: İyi, kötü, farklı, ilginç, komik, korkunç vb. her duyguya hitap eden..

Fotoğraf olabildiğince doğal ve samimi kalmalıdır.

Samimi ve içten röportajın için teşekkür ederim, birbirinden güzel çalışmalarını takipteyiz 🙂

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: