Ego’nun Saç Jölesi Kıvamı

‘Ego’s aslında bir saç jölesi markasından çok ötesi 🙂

Sabah kalktığınızda aynadaki gördüğünüz o özgüvenli kişilikten pırıl pırıl bakan gözlerdeki benmerkezci bakıştan taaa uzaklara doğru yola çıkarken ben nasıl büyük adam olacağım diyen mırıl mırıl geçmişlerden kalma şarkı eşliğinde, dünya dönüyor.

Yapılması gereken bazen sessizliğin çığlığında şarkı söyleyerek gittikçe artan bir ses tonuyla aslında kat edilmesi gereken uzaklıklar misali kuvvetle kürek çekmek gerek boşlukları dolduran amaçlarla..

Ego aslında Freud‘un sözüyle ego şahlanmış bir at üzerindeki şovalye gibidir. ‘İd’ ile ‘süperego’nun isteklerini uzlaştırmaya çalışan hakemdir. Hakemlik konusunda kimin size yardımcı olduğu önemli aslında. Vicdan mı akıl yolundaki mantıkla mı ilerliyor…

Empati kurabilmek bence egonun önündeki koruyucu kalkan…

Ego saçta kullanılan bir jöle kıvamında bir markadan esinlenerek kullanılsa daha az zarar verebilir miydi insana??  İnsanlar neden kendilerine zarar verilmesini ve görmek istemediklerini karşılarındakini deneme tahtasına çevirerek tükenmişlik sendromu yaşatmayı bile bilemeden yaşamayı sürdürürler.. Ego’s büyüdüğünde ‘s’ takısı küçükten büyüğe bakıldığında sıkıntılı zamanlar yaşatabiliyor. Kendisini insanın başkası ile karşılaştırması yerine kendini büyütmeye çalışması, eksikliğini başkalarından çıkartması yerine insanın yarışının kendisi ile olması ölümcül olmayan ve acısız yaşanılası deneyimleri hayatına katabilir.

05-gelecek-gunler-de-guzel-olacak-guzel-bak-

‘Beni öldürmeyen acı güçlendirir’ derken Friedrich Nietzsche, aslında insanların zor durumları fırsata çevirebilme ve risk alabilmenin en büyük kaynak olduğunu yeni kapıların, şans ve fırsatların kapasitesinin sınırsızlığını da gösterir olmuştur.

Gelecek güzel günlere kocaman r e n k l i  bir bakışla…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: