Girişimcinin Serüveni Çekirdek’ten Başlar!

Değerli Okuyucularım,

Minik çekirdek fikirlerin büyüyüp çoğalarak Genç Gir(işim)cilik boyutunda ilerleyebilmesi için gerekli tüm bilgi ve birikimin kaynağı tamda burada aslında..

3 yıldır genç girişimcileri yatırımcıların destekleriyle buluşturan İTÜ Çekirdek yarışmasında en heyecan verici sonuç noktasındaydım 29 Kasım 2014 tarihinde İTÜ‘de..

32-ortak-yanlari-univrsiteden-atilmalari-

İTÜ Çekirdek Girişimci Geliştirme Koordinatörü Yard. Doç. Dr. Deniz Tunçalp sunumuyla  Big Bang sahnesinde yaptığı konuşmasında sürekli öğrenmenin ve fikri yılmadan sürdürmenin, girişimciliğin en önemli özelliklerinden bahsederken icat değil bir probleme çözüm olabilecek bir buluş niteliği taşıyan girişimcilik örneklerinin olması gerekliliğini de aktardı.
32-itu-cekirdek-sunum
Hepimizin yakından şirketlerini bildiği Virgin Radyonun sahibi, Virgin Atlantic Airways havayolu şirketi sahibi, benimde ideal girişimci rolüyle takip ettiğim “Dünyaya yeniden gelsem, yine kendim olmak isterdim” diyen Richard Branson girişim ve girişimcilik örnekleriyle gün geçtikçe büyüyor.
Küçücük minicik ama elde var çekirdek.. Çekirdek günüydü ama girişimciler 5 yıllık planlarını yapıp başa baş analizleriyle yola çıkmışlardı bile..

32-sira_sende-Elbette-

13 finalist genç girişimci gruplar teknolojik projelerini 5’er dakikalık sunumlarla bizlerle buluşturdu.

Bu sene bir farklılık olarak –girişimcilerden inovatif olması bekleniyor ise yarışmalarında inovatif olması gerektiği düşüncesiyle- İTÜ Çekirdek girişimcilerini halk oylamasına çıkardı!

Nasıl mı derseniz inceleyebilirsiniz: www.itucekirdek.com/final2014/oylama/2

Halk Oylaması sonucu 6 ay boyunca İTÜ Çekirdek’te ofis kazanan ARI ACİL ekibi de oldukça yararlı projelerden biriydi.

* ‘Türkiye’nin en önemli girişimci destek projelerinden İTÜ Çekirdek’te, Big Bang (Büyük Patlama), teknoloji tabanlı 13 finalist girişimcilik projesinin, büyük mücadelesine sahne oldu. İTÜ Maslak Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde, canlı sunum gerçekleştiren teknoloji projeleri arasından; Tabtoy Studios Ekibi “video oyunlarını, gerçek oyuncaklarla entegre oyun oynanabilir hale getiren eğitici oyun platformu” projesiyle, jüri ve halk oylaması sonucu 100 bin liralık büyük ödülün sahibi oldu. 50 bin liralık ikincilik ve üçüncülük ödülleri ise, “tüketiciyi algılayan akıllı vitrin” projesiyle Kuax Ekibi ve “yumurta kabuğundan doğal gıda koruyucusu üretme” projesiyle Elif Güngör’ün oldu.

32-ITU-Cekirdek-ten-neler-cikmis-gorduk-bugun-harika-girisimler-harika-ornekler-bizlerleydi-

2014 yılı başında 1000 başvuru arasından seçilen teknoloji tabanlı girişimcilik projelerinin İTÜ Çekirdek çatısı altındaki zorlu maratonu, Big Bang’deki “mutlu son” ile inovasyon dâhilerine yeni bir başlangıcın kapılarını açtı. İTÜ Çekirdek Big Bang’de, sahnedeki etkili sunumları ile büyük patlamayı gerçekleştirmeyi başaran finalist ekiplerden 9’u, farklı ödüller kazanarak, projelerini gerçekleştirmek üzere “teknoloji şirketlerini kurmalarına yardımcı olacak” yeni olanaklar elde ettiler.’

“Bazı insanlar her şeyi olduğu gibi görür ve ‘neden’ diye sorarlar. Ben ise her şeyi asla olmadığı biçimde hayal eder ve ‘neden olmasın’ diye sorarım.” George Bernard Shaw

Big Bang!!

32-Nil-Girisimci-olmus-

* Kaynak: http://www.itucekirdek.com/haberler/itu-cekirdekte-teknolojik-girisimler-yaristi-turkiye-kazandi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: